Na Heurece využíváme personalizaci a cílenou reklamu. Na základě vašeho chování na Heurece personalizujeme její obsah. Kliknutím na „Rozumím“ nebo jinam souhlasíte také s využíváním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na dalších webech. Personalizaci a cílenou reklamu si můžete vypnout v nastavení prohlížeče. Více


Poradna Běžecké lyže

Jak vybrat běžecké lyže?

Každý běžec, ať už závodník nebo turista – začátečník, je před koupí nových lyží postaven před důležitou otázku: Jaké lyže potřebuji? Správná odpověď je kombinací hned několika podstatných faktorů: technika běhu, využití lyží, terén, výška lyžaře i jeho váha.

 

Rychlé odkazy:

 

Rozdělení běžeckých lyží.

Závodní běžecké lyže - jak plyne už z názvu, jsou určeny primárně pro závodníky. Bývají zpravidla užší, tvrdší, s výrazně rychlejší skluznicí, která je však díky použitým materiálům na bázi karbonu velmi náchylná k poškození. Pro pohodlnou jízdu je tak nutná i dokonale upravená trať.

Sportovní běžecké lyže - tato kategorie bude vyhovovat pokročilým lyžařům a náročnějším sportovcům. Takové běžky jsou stále poměrně rychlé a tvrdé, současně však disponují odolnější skluznicí. Vyplatí se vám ale jen v případě precizně zvládnuté běžecké techniky.

Turistické běžecké lyže - budou pro vás vhodné, pokud lyžujete pouze rekreačně nebo na běžkách teprve začínáte. V porovnání s ostatními jsou o něco širší, měkčí a nemají tak rychlou skluznici. 

Na druhou stranu jsou stabilnější a zvládnou i nějaký ten kamínek ve stopě bez fatálního poškození. Jsou ideální volbou pro zvládnutí důrazného odrazu i dlouhého skluzu.

 

Rozdělení běžeckých lyží podle techniky běhu.

Klasické běžecké lyže - jde o běžecké lyže určené na běh klasickou technikou v upravené stopě. Optimální klasické lyže jsou o 20 – 30 centimetrů delší než postava běžce. Vyznačují se výraznější špičkou s ostřejším vrcholem pro plynulost pohybu po důrazném odrazu.

 

Běžecké lyže na skate - běžecké lyže určené na volný styl, známý také jako bruslení. Charakterizuje je nevýrazná špička, zpevněné hrany a celkové menší prohnutí. Optimální délka je kratší než u klasiček, asi o 5 – 15 centimetrů delší než postava běžce.

 

Kombi běžecké lyže - Pokud jste rekreační lyžař, který chce zkusit obě techniky, ale nechce investovat do každých lyží zvlášť, jsou pro vás tzv. kombi lyže ideální volbou. Optimální délka je o 15 – 20 centimetrů více než postava lyžaře.

 

Dětské běžecké lyže - Do pěti let jsou nejvhodnější stabilní široké lyže, kratší než postava dítěte. Teprve v pozdějším věku je vhodné dítě naučit správné technice skluzu a tomu přizpůsobovat i délku lyže.

 

Na základě terénu, můžeme rozlišit další typ běžeckých lyží

Backcountry - Odolný typ lyží vhodný do terénu, na rozdíl od předchozích, mimo upravované tratě. Při optimální délce převyšují postavu lyžaře o 10 – 15 centimetrů.

 

Slovníček pojmů

 

Mazací komora – se nachází na skluznici od prostoru konce vázání směrem ke špičce cca 70 cm. Rozměr mazací komory závisí na délce lyže a hmotnosti lyžaře.

 

Šupiny – v oblasti mazací komory jsou vyfrézovány drážky, které napomáhají k odrazu bez použití stoupacích vosků. Šupiny se mohou označovat různě podle výrobce „GRIP“ a „CROWN“.

 

Autor rádce: Sportisimo

Porovnat běžecké lyže